Instructional Essay Topics
شهریور ۱۱, ۱۳۹۴
30061
هشتمین همایش پژوهش های زبان و ادبیات فارسی
شهریور ۱۱, ۱۳۹۴
photo_2015-08-08_12-53-47

فراخوان پنجمین جشنواره عکس ایران شناسی

مقدمه:
سرزمین سرافراز ایران، سرزمین تاریخی اقوام پاکنهاد و مردمان دلاور و سخت بنیاد، زیستگاه موحدان خدایی و جایگاه مساجد و معابد هزاران ساله، کشور قلههای سر به آسمان ساییده عزت و قرار و رودهای خروشان پاکی و سلامت را باید از نو شناخت.
الف) اهداف جشنواره:
مهم ترین اهداف این جشنواره عبارت اند از:

  • ایجاد زمینه مشارکت عامه مردم در ثبت تصویری سرزمین ایران؛
  • تأمین و تولید منابع تصویری تحقیقات ایران شناسی و نیازهای تصویری در زمینه های فرهنگ، جغرافیا، اقلیم، اماکن و آثار ایران؛
  • ارتباط با هنرمندان و سازمان های مربوط به عکاسی و به وجود آوردن زمینه های همکاری آنان با بنیاد ایرانشناسی؛
  • هماهنگ کردن محتوای بانک جامع تصویری بنیاد ایران شناسی و مراکز دیگر؛
  • انتشار نتایج حاصل به منظور اطلاع مراکز داخلی و بین المللی و چاپ آثار جشنواره؛
  • بالا بردن اطلاعات عامه مردم از جاذبه های فراموش شده ایران؛

ب) موضوع های جشنواره:
پنجمین جشنواره عکس ایران شناسی، با موضوع «جاذبه های تاریخی و فرهنگی و طبیعی ایران زمین» در دوبخش حرفه ای و غیر حرفه ای برگزار خواهد شد.
تأکید این جشنواره بر سه محور زیر خواهد بود:

  • جاذبه های فرهنگی رو به فراموشی؛
  • جاذبه های بکر و طبیعی ایران زمین؛
  • جلوه های بدیع و نادر از آثار تاریخی؛

عکسها می توانند، نمایان گر تمام آثار تاریخی و فرهنگی و طبیعی ایران زمین) محوطه ها و تپه های باستانی و یا تاریخی، اشیاء مکشوفه از این مناطق، آثار به جا مانده از بناهای باستانی و یا تاریخی، تزئین ها، نقش برجسته ها، ابزارها، پوشاک، آداب و رسوم، مراسم ها، بازی های محلی، زیورآلات، اسباب و وسایل کار و زندگی، مناطق بکر و دست نخورده طبیعت ایران، چشمه ها، تالاب ها، آبشارها، گونه های جانوری و آبزی ایران زمین و (… در تمام ادوار باشند.
شایان ذکر است، آثار ارسالی مناسب است که از جاذبه های منحصربفرد و کمتر به تصویر کشیده شده باشد. – این آثار و جاذبه ها منحصر به مرزهای ایران نبوده و میتواند نمایانگر فرهنگ و تاریخ ایران در اعصار گذشته و در کشور و سرزمین دیگری باشد.
پ) مقررات جشنواره:
عکاسان آثار خود را حداکثر تا ساعت ۲۳:۵۹ دقیقه روز ۳۰ آبان سال ۱۳۹۴ (غیر قابل تمدید)

پس از ثبت نام اولیه در سایت رسمی جشنواره به نشانی www.Iranology.ir بارگزاری نمایند و دبیرخانه از پذیرش آثاری که بعد از تاریخ اعلام شده ارسال گردد معذور است.
هر عکاس می تواند حداکثر ۱۰ اثر به دبیرخانه ارسال نماید که به صورت یک فایل JPEG یا GIF با حالت رنگی RGB که اندازه ضلع بزرگ آن Pixel 1024، رزولوشن (DPI) عکسها حداکثر Pixel 72 و حجم فایل ارسالی از ۹۰۰ کیلوبایت تجاوز نکند.
لازم به ذکر است تراز نور و کنتراست، تنظیم و کنترل رنگ، اعمال یا کاهش گرین، تقویت شارپنس به شرط اینکه جنبه اسنادی آثار را از میان نبرد در همه بخشها آزاد است.
نکته: بازه زمانی عکس حداکثر مربوط به یک سال اخیر باشد. در شرایط یکسان عکس هایی که تاریخ عکاسی آن ها به زمان حال نزدیک تر باشند پذیرفته خواهند شد.
آثار ارسالی ابتدا توسط «هیئت انتخاب» آثار برای شرکت در مسابقه گزینش خواهند شد و در صورت انتخاب برای شرکت در نمایشگاه توسط «هیئت داوران» مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
هرعکس باید در برگیرنده نام عکاس، تاریخ عکاسی و محل یا موضوع عکاسی باشد.عکس هایی که فاقد این مشخصات اند در جشنواره شرکت داده نخواهند شد.
آثار پذیرفته شده نباید در جشنواره دیگری پذیرفته شده باشند، چنانچه مشخص شود اثری در جشنواره دیگری نیز شرکت داشته و پذیرفته شده است، در هرمرحله از جشنواره حذف خواهد شد.
به تمام شرکت کنندگان که آثارشان برای نمایشگاه پذیرفته شود، گواهی شرکت در مسابقه داده می شود.
بنیاد ایران شناسی حق استفاده از عکس های ارسالی را در نشریات و تارنمای بنیاد و به نمایش گذاشتن آنها در سایر مکان های دیگر برای خود محفوظ نگه می دارد.
مطابق با قانون حقوق مالکیت معنوی، فرستنده اثر مالک حقوقی آن اثر خواهد بود.
ارسال اثر و شرکت در جشنواره به معنای اعلام موافقت تمامی مقررات جشنواره است و تصمیم گیری در مورد مسائل پیش بینی نشده بر عهده برگزار کننده جشنواره است.
پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر، فایل اصلی جهت نمایشگاه و چاپ در کتاب از عکاس مطالبه می‌شود و بدیهی است عدم تحویل فایل اصلی منجر به حذف عکس از جشنواره خواهد شد.
ت) جوایز :
در اطلاعیه های بعدی از طریق تارنمای رسمی جشنواره اعلام خواهد شد.
ث) تقویم جشنواره :
آخرین مهلت ارسال آثار ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۴
ج) زمان برگزاری جشنواره :
مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار منتخب در روز ۳۰ دی ماه ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.
چ) سازمان جشنواره :
سازمان دهنده و برگزار کننده: بنیاد ایران شناسی